Güneş Kreminin Faydaları

Güneş Kreminin Faydaları

Bizi ısıtan ve aydınlatan güneş eğer ona korunmasız şekilde teslim olursak sağlığımızı tehdit eden bir riske dönüşüyor. Özellikle yaz aylarında dik açıyla gelen ve cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen güneş ışınlarından korunmanın temel yollarından birisi de güneş kremi kullanmaktır. UV-A ve UV-B ışınları radyasyon içerdiğinden güneş ışığına korunmasız şekilde ve uzun saatler maruz kalmak ciltte lekelenme, çillenme ve hatta cilt kanserine neden olabilmektedir. Cildi güneşin bu zarar verici etkilerine karşı koruyan güneş kremleri sadece yaz aylarında değil yılın on iki ayı kullanılmalıdır. Peki güneş kreminin faydaları nelerdir, güneş kremi nasıl tatbik edilir, güneş kremi kullanmak cildi gençleştirir mi işte yanıtları…

*Güneşe çıkmadan evvel cilde tatbik edilecek güneş kremlerinin cildi UV-A ve UV-B ışınlarının sert etkilerine karşı korumaya yardımcı olduğu bir gerçek. Güneş kremlerini bronzlaştırıcı jel kremler, leke karşıtı kremler, suya dayanıklı güneş koruyucular, bebekler ve hassas ciltler için üretilmiş kremler olarak sınıflandırabiliriz.

*Mor ötesi olarak adlandırılan güneş ışınları radyasyon içerir ve cilde bir tabaka şeklinde sürülen güneş kremleri ciltte adeta bir tabaka oluşturarak güneşin zararlı ışınlarının etkisini en aza indirir.

*Güneş ışınlarının cilt üzerinde bırakacağı geçici yahut kalıcı hasara foto yaşlanma denir. İşte düzenli olarak kullanılan güneş kremleri foto yaşlanmanın önüne geçerek cildin gençliğini korumasına yardımcı olur.

*Korunmasız olarak ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak 1. ve 2. derece güneş yanıklarına sebep olabilir. Güneş koruyucu kremler cilt yanıklarının oluşmasına engel olur.

*Güneş kremleri cilde güneşe çıkmadan yarım saat evvelden tatbik edilmeli; her havuz, deniz, duş sonrası ve terledikten sonra yenilenmelidir. Güneş kremleri cilde az miktarlarda değil bir tabaka halinde sürülmelidir.

*UVA ışınlarının %95’i radyasyondan oluşuyor UVA ışınları ise DNA’da mutasyona neden oluyor. Yani güneş kremi kullanmak cilt sağlığı için elzem bir durum.

*Düzenli olarak güneş kremi kullanan kişilerin kullanmayanlara göre daha genç göründükleri saptanmış.

*Yaz kış düzenli güneş kremi kullanmak melanin seviyesinin artışı ile oluşan lekelenmelerin önüne geçiyor.

*Güneşe çıkmadan tatbik edilen güneş kremleri ciltte oluşması muhtemel yanık, gerginlik, sızı, soyulma ve şişliklerin önüne geçiyor.

*Güneş kremleri cilde uygulandığında adeta bir kalkan vazifesi görerek nemin ciltte hapsedilmesini sağlıyor.

*Kolajen ve keratin gibi proteinler güneş kremleri sayesinde korunuyor ve ciltte daha büyük bir verim sağlıyor.

*Yılın dört mevsiminde de kullanılan güneş kremleri cildin ışıltı kazanmasına ve renk tonu eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı oluyor.