Antalya’nın Meşhur Lezzetleri

Antalya’nın Meşhur Lezzetleri

Akdeniz Bölgesi’nin incisi; doğal güzellikleri, tarihi mirası ve deniziyle kendine hayran bırakan bir şehir o. Antalya’dan söz ediyoruz. Geniş ve ferah bulvarları, antik çağlara yurtluk etmiş kadim toprakları ve yılın neredeyse 12 ayı içi ısıtan güneşi ile Antalya her sene yerli yabancı pek çok turisti kendine çekiyor. Onun cazibesi sadece bu saydıklarımızla sınırlı değil. Gastronomi tutkunları ve lezzet avcılarını çok yakından ilgilendiren bir özelliği daha var ki o da mutfağı. Antalya hem yerel lezzetleri hem de değişik kültürlerden miras aldığı tarifleriyle damağa hitap eden bir mutfağa da sahip. Hadi gelin Antalya denildiğinde ilk akla gelen lezzetleri sıralayalım.

1)Şiş Köfte/Piyaz

Antalya’nın şüphesiz en meşhur yemeği şiş köfte ve piyaz ikilisidir. Közde pişen şiş köfteler, küçük soğanlar ve köz biberler, tırnak pidenin üzerinde maydanoz ve kimyonla bir araya geldiğinde damak çatlatan bir bileşim ortaya çıkıyor. Yanında yumurtalı ve tahinli piyaz lezzeti iki katına çıkartıyor. Antalya’ya yolu düşenlerin bu ikiliyi tatmadan asla bu şehirden ayrılmamaları gerekiyor.

2)Enginarli Girit Kebabı

Geleneksel ve son derece leziz bir Antalya yemeği. Sebze ve kırmızı eti bir arada barındırması onu daha da lezzetli kılıyor.

3)Hülüklü Çorba

Sarımsak, tavuk eti ve yoğurt bir araya gelince bir lezzet patlaması oluşmaz mı? İşte Hülüklü ya da diğer adıyla Gülüklü çorbanın tanımı kısaca böyle ve Antalya’nın özel lezzetlerinden birisi.

4)Alanya Bohçası

Krep hamuruyla hazırlanan bohçaların içine ister peynir koyup kahvaltıda yiyin ister kuzu eti koyup akşam yemeğinde. Hem görüntü hem lezzet olarak tam puan alan bir tarif.

5)Sedik Aşı

Soğan, tavuk suyu, bulgur ve acı bir araya gelirse yine enfes bir lezzet çıkar ortaya. Sedik aşı hem doyurucu hem iştah açıcı hem de lezzetli bir Antalya yemeği.

6)Hibeş

Tahin, limon suyu, sarımsak ve baharat birleşip hibeşi oluşturuyorlar ve hibeş bir Antalya mezesi olarak çok sevilen ve sık tüketilen bir lezzete dönüşüyor. İster kahvaltıda, ister meze olarak, ister ekmeğin üzerine sürmelik kendi başına bir öğün olarak tüketin. Hibeş yeri dolmaz bir Antalya mezesi olarak listelerde yerini böyle alıyor.

7)Arap Kadayıfı

Taş kadayıfı olarak da bilinen bu tatlı Antalya’ya özel bir tatlı ama yurdun her yerinde sevilerek yeniyor. İçi ceviz dolu yarım ay şeklinde hamurlar yağda kızarıyor, şerbetle buluşuyor ve damakta çatlama yaratıyor. Yanına Antalya’nın meşhur yanıksı Korkuteli dondurmasından da bir top koyarsanız değmeyin keyfinize.